Menu
Niektórzy podróżują pociągami niemal każdego dnia, inni jedynie sporadycznie. O ile ci pierwsi zwykle nie mają problemu z zakupem biletu, o tyle drudzy często zastanawiają się, gdzie właściwie można go nabyć? Niegdyś było to możliwe wyłącznie w dworcowej kasie, dziś jednak podróżujący mają nieco więcej opcji do wyboru. Jak kupić bilet na pociąg i kiedy można to zrobić?
Zakup biletu tradycyjną metodą
Na początek warto powrócić do tradycyjnej metody zakupu biletów na pociąg. Wystarczy udać się do kasy, która znajduje się na dworcu, a następnie poprosić o bilet na konkretny pociąg. Kasjer powinien dopytać klienta o szczegóły, na przykład o to, czy jest on uprawniony do jakichkolwiek zniżek. Może on również udzielić niezbędnych informacji, dotyczących na przykład biletów długookresowych. Dokonywanie zakupu metodą tradycyjną polecane jest osobom, które nie potrafią odnaleźć się na dworcu, na przykład dlatego, że bardzo rzadko podróżują pociągami. Jest to także dobre rozwiązanie dla pasażerów niezinformatyzowanych, na przykład seniorów.
Bilet na pociąg z biletomatu
Na dworcach kolejowych coraz częściej można spotkać się z urządzeniami o nazwie biletomaty. Choć nie są one jeszcze powszechnym rozwiązaniem, to zdobywają coraz większą popularność wśród podróżujących. Biletomaty umożliwiają zakup biletu na wybrany pociąg bez konieczności kontaktu z kasjerem. W praktyce ich obsługa nie sprawia zbyt wiele trudności – zostały bowiem zaprojektowane tak, aby klient krok po kroku wiedział, jak dokonać zakupu. Płatność w biletomacie można uiścić na dwa sposoby – gotówką lub kartą płatniczą. Co ważne, po zakończeniu transakcji kupujący otrzymuje wydruk, który jest właśnie biletem na pociąg – należy go zachować do kontroli. Można także wydrukować potwierdzenie płatności, które okazuje się pomocne w sytuacji, gdy pasaże zgubi bilet uprawniający do przejazdu.
Zakup biletu na pociąg przez aplikację
Dokonywanie zakupów przez aplikację stało się już standardem – z założenia ta metoda ma ułatwić i przyspieszyć całą procedurę, jednak wiąże się z pewną niedogodnością. Aby z niej skorzystać, trzeba bowiem posiadać telefon komórkowy bądź urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Bilet na pociąg przez aplikację kupuje się od konkretnego przewoźnika – w pierwszej kolejności należy pobrać aplikację, następnie wybrać trasę i dokonać płatności drogą elektroniczną. Bilet można okazać do kontroli na telefonie bądź drukując potwierdzenie dokonania transakcji.
Kiedy kupić bilet na pociąg?
Bilet na pociąg można zakupić bezpośrednio przed odjazdem, jednak w przypadku częściej uczęszczanych tras lepiej zrobić to z pewnym wyprzedzeniem. Dotyczy to zwłaszcza osób dokonujących transakcji przez aplikację, którzy mogą w każdej chwili skorzystać z tego typu usługi. Jednocześnie warto pamiętać, że ceny biletów mogą różnić się w zależności od tego, gdzie i kiedy pasażer dokonuje zakupu. Niektórzy przewoźnicy promują nabywanie ich przez internet, oferują niewielką zniżkę, podczas gdy inni starają się ujednolicać ceny.