Pies w pociągu – czy w podróż można zabrać pupila?

Pies w pociągu

Wielu podróżujących zastanawia się, czy w podróż pociągiem mogą zabrać ze sobą czteronożnych przyjaciół. Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. Co zrobić, by móc zabrać psa do pociągu? Oto odpowiedź!

Pies w pociągu – jak bezpiecznie przewieźć pupila?

Pies w pociągu

Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by pociągiem przewieźć małe zwierzęta domowe. Warunkiem podróży jest to, by pupil nie był uciążliwy dla innych współpodróżnych, biorąc pod uwagę takie kwestie jak zapach oraz hałas. Ponadto zwierzęta dla bezpieczeństwa powinny znajdować się w transporterach, koszach czy klatkach, w zależności od wielkości zwierzęcia.

Pies w pociągu to dla jego właściciela szereg obowiązków, m.in. konieczność zakupu biletu na przewóz psa, trzymanie go na smyczy, założenie kagańca oraz posiadanie przy sobie aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Ponadto współpodróżni mogą wyrazić sprzeciw z powodu jazdy ze zwierzęciem i wtedy konieczne będzie zajęcie miejsca wskazanego bez konduktora. Niestety, trudno przewidzieć uczulenia współpasażerów oraz inne złe doświadczenia ze zwierzętami (np. traumę po ugryzieniu przez psa), dlatego warto być świadomym możliwości zaistnienia takiej sytuacji.

Czym może skutkować brak biletu dla psa?

Jeśli podróżujący nie zakupi biletu dla psa online lub w kasie na stacji PKP, można zakupić odpowiedni karnet na miejscu. Jeśli jednak nie zostaną zastosowane odpowiednie środki bezpieczeństwa, konduktor pobierze dodatkową opłatę, zgodną z rozporządzeniem Infrastruktury z dnia 20 stycznia 2005 roku.

Czy zwierzęta dobrze czują się w pociągu?

Pies w pociągu zazwyczaj czuje się komfortowo. To, co można zapewnić pupilowi, by dodatkowo ułatwić mu podróżowanie to kontakt z właścicielem (przebywanie blisko pupila i głaskanie go, jeśli zauważy się stres u zwierzęcia), unikanie bliskiego obcowania z nieznanymi zwierzęciu ludźmi, a także znalezienie mu wygodnego legowiska. Psy w pociągu najczęściej znajdują sobie stałe miejsce blisko nóg właściciela, co uspokaja je i sprawia, że podróż przebiega bez utrudnień.

Polecamy także